Živiny obsažené v potravě vám mohou k něčemu být, jen když jsou správně stráveny.
Od pozření sousta po jeho vstřebání prochází potrava dlouhou, složitou a nebezpečnou cestou. Proces trávení člověka probíhající v celém zažívacím systému – od úst až po řitní otvor – funguje do detailu propracovaný systém zásobování.
Víte, co hýbá vaším životem?
Potrava, která se při trávení rozkládá na své složky tvořené molekulami, které se pak dostávají do konečného místa určení – k miliardám buněk, kde jsou znovu složeny v malé stroje a zdroje energie, které hýbají vaším životem.
Co stojí za poruchami trávení například?
Některé poruchy jsou geneticky dané, jiné jsou důsledkem dlouhodobě nevyhovující výživy – najdeme za mnoha diskomfortními stavy i za rozvojem dlouhodobých onemocnění.
Co ukazují studie?
Jedna studie ukázala, že 70 % dospělých Američanů trpí, kromě dalších specifických onemocnění zažívacího systému, nepříjemnými symptomy, které jsou důsledkem špatného zažívání, špatného vstřebávání, nebo přítomnosti škodlivých bakterií v zažívacím traktu.
Co je důležitého pro vás?
Vaše osobní vyhodnocení a náprava vašeho trávení je velice významná pro vaše zdraví jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska.
A co můžeme pro správné procesy trávení udělat my sami?
My sami můžeme olivnit průběh trávení také potravinovými doplňky stravy a – je-li to nezbytné – léky. Avšak tou nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, abyste zachovali a znovu nastolili delikátní rovnováhu trávicích procesů, je osvojit si zásady správné výživy.
Každý z nás je jiný…do určité míry.
Ano i když je lidský genom z 99,8 % stejný pro celý lidský druh, každý z nás má svůj vlastní genetický profil. Z toho plyne, že ideální jídelníček je u každého člověka jiný. Navíc máme rozdílné zkušenosti se skladbou jídelníčku a prodělali jsme různé nemoci, a to vše má na náš trávicí systém vliv.
A tak vám radím, existuje několik způsobů, jak vyladit program svého stravování, tak, aby odpovídal individuální situaci (vyhodnotit funkce zažívací soustavy, rychlost svého metabolismu, a zvážit také, že některým lidem se daří při jídelníčku, který upřednostňuje živočišné bílkoviny, zatímco jiným je lépe, obsahuje-li jejich jídelníček více rostlinné stravy).
A JAK TO VYHODNOTIT A ZAČÍT NAPRAVOVAT?
Nejlépe je provést vyhodnocení prostřednictvím experimentování. Pokud se cítíte lépe, když jíte více živočišných bílkovin, soustřeďte se na ryby a libová masa (například bílé drůbeží maso zbavené kůže). V tomto případě můžete také zvýšit celkový objem zdravých tuků v jídelníčku. Pokud je vám lépe při vegetariánské stravě, jezte méně živočišných tuků a bílkovin a získávejte zdravé tuky z ořechů, avokáda a lněného semínka.
OVŠEM POZOR…
Lidé všech metabolických typů prospívají, pokud konzumují zeleninu, proto důraz na rostlinnou stravu je VŽDY BEZPEČNOU VOLBOU.
Další možností, jak vyhodnotit svůj trávicí proces je neinvazivní vyšetření krve, stolice a moči. Důležitý je ale přínos kvalifikovaného praktického lékaře, odborníka na otázky výživy při interpretaci výsledků a rozhodování o tom, jaké nápravné kroky učinit.
Náprava těchto abnormalit a nerovnováhy může zahrnovat změnu jídelníčku, zavedení potravních doplňků a léků.
RUTINNÍ TESTY
Pokud nic neukazuje na poruchu trávícího systému, doporučuji provádět následující testy jednou za 2–5 let a to:
- Kompletní analýza stolice (CDSA)
- Minerální analýza vlasové tkáně
- Krevní test na protilátky
Vyšetření v případě chronických gastrointestinálních symptomů (GI)
- Parazitologické vyšetření stolice
- Vyšetření na syndrom zvýšené propustnosti střev
- Dechový test
- Vyšetření krve na přítomnost H. pylori (tento test odhalí IgG protilátky vůči H. pylori, primární příčině peptického vředu, gastritidy a faktoru přispívajícího k rozvoji rakoviny žaludku).
JEZTE PRODUKTY EKOLOGICKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ
A proč?
Jednou z nevýhod moderních továrně vyráběných potravin je nadměrné užívání chemických látek a pesticidů a odčerpávání živin z půdy.
Pro optimální výživu je důležité pochopit princip organické potravy.
Biopotraviny jsou potraviny v nezpracovaném stavu. Většina potravin je tomu na hony vzdálena.
Většina obilovin se „leští“ postupem, který odstraňuje vnější vrstvu, jež obsahuje Selen, důležitý antioxidační minerál, vlákninu a další cenné živiny.
A proč se to děje?
Děje se to zejména kvůli pohodlí – potraviny lze déle skladovat a rychleji se vaří – ale ztráta nutriční hodnoty je značná.
Už jistě chápete, proč vám třeba v konzultacích sděluji, ať si nekupujete instantní výrobky, které se tváří zdravě, jako například rýžová nebo ovesná kaše? A to proto, že tyto obiloviny se zpracovávají zvláště důkladně.
Máte rádi OVOCNÉ DŽUSY?
Další ne-biopotravinou je ovocný džus, kterému chybí podstatná ingredience původního ovoce – vláknina. Ovocná šťáva je tak vlastně cukrová voda s nějakými vitamíny a minerály. Zde ovšem není velký rozdíl v tom, zda vypijete sklenici takového džusu nebo sníte čokoládovou tyčinku.
V obou případech dojde k náhlému zvýšení hladiny glukózy a inzulínu v krvi. Konzumace celého ovoce i s obsahem vlákniny trávení ovocného cukru zpomaluje.
VĚDĚLI JSTE?
Na výrobu jednoho kilogramu masa je potřeba okolo sedmi kilogramů obilovin, proto jsou toxické látky více koncentrovány v mase než v zelenině a ovoci.
Výběr biopotravin je proto ještě důležitější, pokud se jedná o maso.
JAK TEDY JÍST, ABYCHOM BYLI ZDRAVÍ?
Jezte pestrou stravu.
Konzumace stereotypní stravy může vést k přecitlivělosti a ke vzniku alergií. Konzumace stejných potravin působí také „únavu chuti“ a vede k přejídání. Budete spokojenější a více se těšit z jídla, pokud budete mít široký výběr potravin. Získáte tak rovněž vyvážené množství nezbytných živin.
Omezte nebo zcela vyřaďte z jídelníčku pšenici.
Pšenice se v zemích západního světa konzumuje v ohromných kvantech. To má za následek značný výskyt přecitlivělosti vůči pšenici, zejména ke glutenu, což je hlavní bílkovinná složka pšenice. Mnoho lidí již zjistilo, že odstranění pšenice z jídelníčku vyřešilo jejich dlouhodobé zažívací potíže. Můžete to vyzkoušet sami – vynechejte po dva týdny pšeničné výrobky a sledujte, zda to pomohlo vyřešit jinak neřešitelné potíže se zažíváním.
Jezte zeleninu.
Prospěšnost konzumace čerstvé, ekologicky pěstované zeleniny s nízkým obsahem škrobů nelze dost zdůraznit. Obsahuje ohromné množství cenných živin a vlákniny, má nízký glykemický index a kalorickou hodnotu. Nesmíte ji však převařit. Převařením se znehodnotí vitamíny, fotochemikálie a další živiny. Doporučuji zeleninu jen lehce upravit v páře nebo podusit. Mnoho druhů lze také konzumovat v syrovém stavu, i když přílišné množství syrové zeleniny může způsobit zažívací potíže.
Jezte barevné potraviny (ale ne plesnivé maso!).
Konzumací pestrého výběru přírodně zbarvené zeleniny získáte široké spektrum životně důležitých živin.
Pijte také čerstvou lisovanou zeleninovou šťávu.
Snad nejzdravější nápoj se připraví v odšťavňovači z čerstvé, ekologicky pěstované zeleniny s nízkým obsahem škrobů. Výsledkem je nízkokalorický nápoj přebohatý na vitamíny, minerály a fotochemikálie. Ideální zeleninou je řapíkatý celer, okurka a fenykl. Můžete také přidat menší množství hlávkového salátu, římského salátu, čekanky, špenátu, petržele a kapusty. Mrkev a řepa obsahují hodně cukru, proto je užívejte opatrně, nebo vůbec.
Pijte čaj místo kávy.
Kofein velmi silně překyseluje organismus (vysoká acidita), obsahuje vysokou hladinu kofeinu. Čaj obsahuje mnoho zdravých složek. Studie, která byla kdysi zveřejněna Americkou kardiologickou společností Circulation, zjistila, že pití nejméně dvou šálků čaje denně snižuje riziko úmrtí na srdeční infarkt o neuvěřitelných 44 %. Toto zjištění se týká černého i zeleného čaje, nikoliv však čajů ovocných. Čaj obsahuje l-theonin, který snižuje hladinu kortizolu a napomáhá relaxaci.
Alkohol s mírou.
Mějte na paměti, že i když z chemického hlediska alkohol není uhlovodan, metabolizuje se podobně a má relativně vysokou glykemickou nálož.
Snídejte a jezte často.
Je důležité nevynechávat první jídlo dne, protože to vede k únavě a potenciálně k nízké hladině cukru v krvi. Nejlépe je dobře posnídat, a potom jíst několik menších porcí jídla než jednu nebo dvě velké. Jíst méně, ale častěji chrání trávicí systém před přetěžováním a minimalizuje náhlý a prudký nárůst hladiny inzulínu, který rezultuje v rezistenci vůči inzulínu a vyvolává chuť na uhlovodany.
Vyhýbejte se nezdravým snackům.
Typická jídla rychlého občerstvení obsahují škroby s vysokým glykemickým indexem, cukr, sůl a nezdravé tuky, které podporují chuť na další podobná jídla. Namísto toho utište hlad zeleninou s nízkým obsahem škrobu a malým množstvím ovoce.
Plánujte.
Chystáte-li se jít do restaurace, na večírek, nebo někam cestujete, vezměte si s sebou zdravé potraviny a dochucovadla, abyste mohli dodržet svůj nutriční program.
Berte potravinové doplňky.
Je žádoucí získat co nejvíce živin přímo z potravy, která obsahuje součinně působící živiny, např. fotochemikálie podporující mnoho metabolických procesů organismu. Není ovšem možné získat všechny živiny potřebné pro udržení optimálního zdraví pouze z potravy. „Přeprogramování“ vašich biochemických procesů pomocí doplňků stravy získává na významu s věkem. Pamatujte si, že evoluce není – poté, co jste za hranicemi dětství – na vaší straně.
Všeho s mírou, včetně umírněnosti.
Je mimořádně důležité nenechat se odradit tím, že jste od svého stravovacího režimu odchýlili, i když neplánovaně. Mnoho takových programů už skončilo předčasně právě proto, že lidi odradil chvilkový pokles sebekázně. Když „SPADNETE Z KONĚ“, znovu NASKOČTE!
Pamatujte – cukr je všude!
Váš obchod se „zdravou výživou“ má pravděpodobně celou jednu sekci věnovanou zdánlivě zdravým mléčným alternativám. Sojové mléko, rýžové mléko, mandlové mléko… Ovšem skoro všechny tyto náhrady obsahují velké množství cukru. DOPORUČUJI, abyste si zvolili jednu z nemnoha náhrad mléka, které nejsou slazené, a pokud je nutno, dodejte stévii nebo čekankový sirup. NEZAPOMEŇTE, že cukr se přidává do většiny cereálií, dokonce i do tzv. cereálií s nízkým obsahem cukru. CUKR se objevu pod různými názvy, SLEDUJTE, proto bedlivě seznam přísad, název většiny forem cukru končí na „-ÓZA“ – SACHARÓZA, FRUKTÓZA, GLUKÓZA A MALTÓZA.
Co ještě patří k potravinám, které jsou v podstatě CUKR?
Med, melasa, javorový sirup, třtinový cukr, rýžový sirup a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.
MOJE RADA NA ZÁVĚR
Pokud ze stravy VYŘADÍTE potraviny s vysokým GI, OMEZÍTE spotřebu uhlovodanů (sacharidů), špatné tuky = obzvláště PROZÁNĚTLIVÉ TUKY jako jsou omega – 6 mastné kyseliny, nasycené tuky, trans – mastné kyseliny, a to z důvodů, které jsem již uvedla a ZAŘADÍTE ty správné tuky = PROTIZÁNĚTLIVÉ TUKY jako jsou omega – 3 tuky obsažené v rybách a ořeších, kyselina olejová v olivovém oleji, bílkoviny, vlákninu a jiné, tak jste na SPRÁVNÉ CESTĚ KE ZDRAVÍ.
Osobně si myslím, že 20 % celkového příjmu kalorií ve formě nasycených tuků je mnoho, doporučuji pouze 3 % celkového příjmu kalorií ve formě nasycených tuků.
Doporučuji také používání POTRAVINOVÝCH DOPLŇKŮ v závislosti na věku a specifických potřebách jedince.
Hlavní část JÍDELNÍČKU by měla tvořit ZELENINA, POTRAVINY BOHATÉ NA VLÁKNINU a nedoporučuji konzumaci ZPRACOVANÝCH POTRAVIN, CUKRU, BÍLÉ MOUKY A JINÝCH POTRAVIN S VYSOKÝM GLYKEMICKÝM INDEXEM.
Každý z vás se prosím snažte pečovat o své zdraví, denně se zajímejte hlavně co a v jaké kvalitě konzumujete. Jezte střídmě.
Jsme přeci jen to, co jíme. A podle toho se pak i cítíme a myslíme.
Přidejte se do skupiny lidí na stejné vlně – uzavřená Facebook skupina zde: https://www.facebook.com/groups/zivotsautoimunitou
Držím vám všem pěsti.
Přeji jen a jen zdraví.
Vaše Sandra